Monitor z regulacją jasności i temperatury barwowej

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działalność monitora opiera się na wykorzystaniu techniki CRT (Cathode Ray Tube) czy też LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony emitowane przez katodę gromadzą się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD natomiast, światło przechodzi przez płynne kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Obecnie przeważają monitory LCD, dlatego że są one bardziej wydajne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się także rozdzielczością, która charakteryzuje liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

Dodatkowo monitory mogą różnić się również wielkością ekranu ale także modelowaniem kolorów. Wskazane jest zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, aby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w toku korzystania z niego.

Monitory także mogą mieć różne funkcje, takie jak na przykład regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, ale również funkcje redukcji szmerów albo także redukcji blue light.

Coraz częściej napotyka się też monitory z tablicami typu IPS (In-Plane Switching), które umożliwiają lepsze odwzorowanie odcieni a także większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, ważne jest także odzwierciedlenie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do realnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików albo fotografów, powinny posiadać certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku osiągalne są także monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync albo FreeSync, które pozwalają na płynne odświeżanie obrazu i zmniejszenie problemów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, funkcjonowanie monitora polega na wykorzystaniu nadzwyczajnej technologii do aktywowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różnorodne rodzaje monitorów mogą różnić się między sobą miarą ekranu, rozdzielczością, modelowaniem kolorów ale także pobocznymi funkcjami.

Innym istotnym krokiem działania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania definiuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Normalnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, niemniej jednak coraz częściej napotyka się warianty z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest w szczególności istotne dla graczy.

Kolejnym zasadniczym aspektem jest kompatybilność z odmiennymi klasami sygnałów źródłowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) lub cyfrowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, ważne jest skontrolowanie, albo posiada on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Podsumowując, należałoby wspomnieć że monitory mogą być także zasilane przy użyciu USB-C, co umożliwia na przekazywanie sygnału wideo i danych ale także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Wniosek jest taki, monitor to narzędzie, które wykorzystuje nadzwyczajną technikę do wywoływania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić pomiędzy sobą rozdzielczością, odwzorowaniem odcieni, częstotliwością odświeżania, zgodnością z sygnałami przychodzącymi oraz dodatkowymi funkcjami.